Altın’ı 8 Yıllık Boğa Piyasasına Sokan Hamle Bitcoin (BTC) İçin Gelecek Mi?

Bitcoin için çıkarılacak bir “borsa yatırım fonu” (ETF) uzun süredir gündemde. Peki SEC tarafından böyle bir ETF onaylanırsa fiyata etkisi ne olacak?

Bir çok analist SEC tarafından ABD’de onaylanacak bir Bitcoin ETF’sinin BTC fiyatını çok daha yukarıya taşıyacağını düşünse de bu konuda elle tutulur bir analiz bulunmuyor.

Popüler analist Lark Devis bugün yaptığı bir paylaşım ile Bitcoin ETF’sinin fiyatı nerelere taşıyabileceğini gözler önüne serdi. Bildiğiniz üzere Bitcoin yatırım türleri arasında en çok altına benzetiliyor. Yatırımcılar arzlarının sınırlı oluşu ve enflasyon karşısındaki koruma etkilerinin benzer oluşu nedeniyle Bitcoin’e “dijital altın” düşüncesiyle yaklaşıyor.

Analist bu benzetmeden yola çıkarak, 2003 yılında ilk altın ETF’sinin onaylandığı tarihten sonraki fiyat hareketine bakıyor.

Bu grafiğe göre altın, ilk ETF’nin onaylandığı tarihten sonra yaklaşık 8 yıllık bir boğa sezonuna girerek 5 kat artış göstermiş. Lark Devis aynı etkinin ABD tarafından onaylanan bir Bitcoin ETF’si sonrası da oluşacağını ve Bitcoin’in uzun süren bir boğa piyasasına gireceğini düşünüyor.

Bitcoin ETF’si Neden Önemli?

Kurumsal kanattan gelen Bitcoin talebini karşılayacak onaylanmış bir Bitcoin ETF’si bulunmaması kurumsal yatırımcıların Bitcoin’e olan ilgisini sınırlıyor. Anket sonuçlarına göre kurumsal yatırımcıların Bitcoin yatırımı yapmak için Bitcoin ETF’sinin onaylanmasını beklendiğini daha önceki haberlerimizde paylaşmıştık.

Son dönemde birçok köklü yatırım şirketinin Bitcoin ETF’si çıkarmak için SEC’e başvurduğunu görüyoruz. Bu tablo, kurumsal kanatta bekleyen Bitcoin talebinin ne kadar büyük olduğunu bize gösteriyor.

SEC’in bu konuda ne karar vereceği ve önceki olumsuz kararlarından dönüp dönmeyeceği bilinmese de, yatırımcılar yeni SEC yönetiminden ümitli. Son olarak VanEck’in ETF başvurusu yayınlanmış ve SEC’in 45 günlük kara verme süreci başlamıştı.

*Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız‘ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Posted in Bitcoin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir