BIS İnovasyon Başkanı Benoit Coeure: “Bitcoin’i (BTC) Para Birimi Olarak Kabul Etmemiz İmkansız”

Uluslararası Ödemeler Bankasında (BIS) üst düzey görevde bulunan Fransız ekonomist Benoit Coeure, Bloomberg ile yaptığı röportajda Bitcoin’e ve kripto paralara ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Bitcoin’i bir ödeme aracı olarak görmediğini ifade eden ekonomist; “Bitcoin bu volatilite ile para birimi olarak kesinlikle başarısız.” dedi.

Bitcoin’i bir para birimi olarak göremeyeceğinden emin olan Coeure, Bitcoin’in yatırım aracı olma potansiyelinin olduğunu ama buna kendisinin karar veremeyeceğini ifade etti.

Kripto paraların finansal sistemlerde bir yeri olabileceğini düşünen Coeure, hali hazırda uluslararası ödemelerde kullanılacak bir merkez bankası dijital para birimine (CBDC) ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Ekonomiste göre ülkelerin sosyo-ekonomik koşullarının farklılığı dijital para dünyasına da yansıyor. CBDC çıkarmak için merkez bankalarının bir yarış içerisinde olmadığını ifade eden Couere, Çin’in dijital Yuan üzerindeki çalışmalarına atıfta bulunarak bu konuda ilk olmanın herhangi bir ülkeye fayda sağlamayacağını belirtti.

Facebook’un Diem’i için de konuşan Couere, “Küresel alanda kullanılacak bir stabilcoini yetkilendirmek için küresel bir koordinasyon gerekli. Aksi halde bu pek mantıklı olmaz” yorumunda bulundu.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız‘ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Posted in Bitcoin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir