Bitcoin (BTC) ve Dolar Fiyatındaki Bugünkü Yükseliş Sebebi, 30 Milyar Dolarlık Satış Olabilir

29 Mart tarihi itibarıyla hem Bitcoin (BTC) fiyatı hem de ABD doları, birçok para birimine karşı ciddi bir yükseliş yaşandı. Bu yükselişin sebebi özellikle Bitcoin için Visa haberi olarak yorumlansa da aslında perde arkasında çok daha önemli bir gelişme yaşandı.

Suçlu Bill Hwang mı?

20 milyar dolarlık satış, piyasadaki birçok alanda büyük bir etkiye neden oldu ve olmaya da devam ediyor. Tiger Asia’nın eski yöneticisi Bill Hwang tarafından yapıldığı düşünülen özellikle iki şirket odaklı satışlar, ABD borsalarını tepetaklak etmiş gibi gözüküyor. Hwang’ın aslında Morgan Stanley ve Goldman Sachs gibi bazı bankalar tarafından sahip olduğu pozisyonların tam tersine hareket etmeye zorlandığı belirtiliyor. Hwang tarafından yapılan satışların ise Viacom CBS, Discovery, Baidu ve Tencent Music gibi hem ABD hem de Çin merkezli birçok şirkete sert bir düşüş getirdiği görülebilmekte.

ABD’nin dev bankası Goldman Sachs ile Hwang’ın 2012 yılında yaşadığı husumet ise bu olayın temelini oluşturuyor olabilir. 2012 yılında insider trading yani içeriden alınan bilgi ile alım satım yapma suçunu kabul eden Hwang, bankanın kara listesine girse de kısa sürede buradan kurtuldu.

Borsa Açılmadan Çok Sert Düşüş Yaşandı

Şimdi ise Viacom CBS ile Discovery Inc hisselerinde hiçbir önemli haber olmamasına rağmen %27 gibi inanılmaz bir düşüş yaşanması, Hwang ile ilişkilendirilmekte. Bu satışlar piyasadaki paniği arttırdı ve ciddi miktarda likidasyon yaşanmasına yol açtı. Satışların yarattığı domino etkisi ise milyar dolarlık birçok şirketin zarar etmesine yol açtı. Borsalarda yaşanan bu belirsizlik hem ABD dolarına hem de lider kripto para birimine olumlu etki etmiş olabilir. ABD borsalarında eşi benzeri görülmemiş bu olay ise özellikle ABD borsaları açıldığında inanılmaz bir etki yaratabilir.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız‘ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Posted in Bitcoin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir