Bitcoin’de (BTC) Fonlama Maliyeti Alarm Veriyor! Yükseliş Devam Edecek Mi?

Bitcoin’de yükselişlerin önündeki kısa vadeli engellerin başında vadeli işlem fonlama maliyetleri geliyor.

Vadeli işlemlerde pozisyon açan yatırımcılar açık kalan pozisyonları için her 8 saatte bir fonlama maliyeti ödüyor. Eğer long pozisyon açan yatırımcı sayısı daha fazla ise long pozisyonlardaki yatırımcılar shorttakilere belirli oranda bir para ödüyor. Bu oran long pozisyonların büyüklüğüne bağlı olarak giderek artıyor.

Fonlama maliyetinin aşırı yükselmesi pozisyon taşımayı zorlaştırdığı için zaman zaman resetlenmesine ihtiyaç duyuluyor. Bunun yanı sıra bu tarz durumlarda borsalar yüksek kaldıraçlı oyuncuları tasfiye edebilmek için aşağı ve yukarı yönlü sert iğneler atabiliyor.

Bir önceki %5’lik düşüşten önce de uyarıda bulunan analist Lex Moskovski, fonlama maliyetine dikkat çekerek yatırımcıları uyardı.

Bu veri Bitcoin fiyatında hemen bir geri çekilme olacağı anlamına gelmiyor. Ancak grafik incelendiğinde yüksek fonlama maliyetinin fiyat hareketlerini etkilediği ve %0.13 seviyesine ulaşan fonlama maliyetinin sürdürülebilir bir yükselişi desteklemediği görülüyor.

Analist ve Youtuber Eralp Büyükaslan’da bu veriye dikkat çekerek yatırımcıları uyardı. Büyükaslan “Kaldıraçta olan arkadaşlar varsa bu veriyi dikkate alsınlar, kısa vadeli likidasyon mumları ile tasfiye edilebilirler. Spotta olanların bu veri temelli endişelenmesine gerek yok.” dedi.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız‘ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Posted in Bitcoin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir