Blockchain Risk Altındaki LGBT Kişilerin Haklarını Koruyabilir mi?

LGBT aktivistleri, STK’lar ve teknoloji şirketleri, cinsel azınlıklar için araçlar sağlamanın etkili bir yolu olarak giderek artan bir şekilde blockchain teknolojilerine bakıyorlar.

LGBT kişiler kendilerini her zaman teknolojik yeniliğin en uç noktasında buldular – çoğu zaman ihtiyaçtan. 1990’larda çevirmeli sohbet odalarında gezinmeye ve Grindr’ın ilk günlerinde bağlantı aramaya öncülük ettiler;
şimdi, İran’ın LGBT topluluğunun üyeleri, tehlikeden kaçınmak için Telegram’ın kaynak kodunu kullanarak yerel olarak oluşturulmuş özel mesajlaşma uygulamalarını kullanıyor.

İnternet Topluluğunun araştırması , LGBT kişilerin İnternet’in çekirdek kullanıcıları olduğunu, LGBT kişilerin% 80’inin bir sosyal ağ sitesini kullandığını, genel halkın ise% 58’inin olduğunu ortaya koyuyor.

Yine de çevrimiçi gözetim ve sansür, bu marjinalleştirilmiş topluluğa gölge düşürdü. Yeni teknolojilerin yayılması, eşcinsel karşıtı hükümetleri ve devlet dışı aktörleri dünyadaki en savunmasız LGBT kişilere baskı yapmaya teşvik etti.

LGBT İçin Baskılar Yoğunlaşıyor !

Eşcinsel insanları tanımlayabilen bir yüz tanıma sistemi oluşturma çabaları yoğunlaşırken , İran Siber Polisi eşcinsel erkekleri flört uygulamalarında sodomi suçlamasıyla tehdit ediyor. Belki de en endişe verici olanı, Çeçenya’daki yetkililer eşcinsel sosyal ağ uygulamaları aracılığıyla tuzak programları yürütmekte, kurbanları dövülmeye, aşağılanmaya ve bazı durumlarda öldürülmeye çekmektedir.

Zor kazanılan sivil özgürlükleri korumak amacıyla aktivistler, STK’lar ve teknoloji şirketleri, cinsel azınlıkların kendilerini baskıcı hükümetlere karşı savunmaları ve eşit haklar elde etmeleri için araçlar sağlamanın etkili bir yolu olarak giderek artan bir şekilde blockchain teknolojilerine bakıyorlar.

Blockchain evlilik

Asya’da Tayvan şu anda eşcinsel evliliği yasallaştıran tek ülkedir. Bölgedeki diğer birkaç ülke, bir tür aynı cinsiyetten ilişkiler tanıma sunarken, Asya ülkelerinin büyük çoğunluğu bunu yapmıyor.

Koki Uchiyama, Japonya’daki LGBT topluluğunun karşılaştığı zorlukları beş yıl önce toplumun daha iyi hale nasıl değiştirilebileceği konulu bir konferansta duyduğundan beri, Japonya’daki eşcinsel çiftlere evlilik avantajları sağlamak için bir çözüm arıyor.

“O ana kadar, tüm ilgili bu insanların karşı karşıya edildi sorunları bilmiyordum” Uchiyama anlattı Şifresini. “Seans sırasında çok çok şok oldum – ağlamaya başladım ve duramadım.”

Oturum bittikten sonra Uchiyama, topluluğu nasıl destekleyeceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için diğer panelistleriyle konuştu. Sonra, iki yıl önce, Uchiyama bir evreka anı yaşadı.

“Blok zinciri teknolojisini LGBT topluluğu desteğiyle birleştirirsem ne olur diye düşündüm” dedi. Tokyo merkezli Famiee Projesi kısa süre sonra doğdu ve 2021’in başlarında eşcinsel çiftler için blockchain destekli ortaklık sertifikaları vermeye başladı. Sertifika başvurusu yapmak için çiftlerin Famiee iPhone uygulamasını indirmeleri, kişisel bilgilerini doğrulamaları ve bir imzalamaları gerekiyor.

Posted in Uncategorized.

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir