Borsalardaki Bitcoin (BTC) Miktarı Alarm Veriyor

Kripto para borsalarındaki Bitcoin (BTC) miktarı, son 12 ayda devamlı olarak azalmaya devam ediyor. Lider kripto para biriminin yükselişi ile ters korelasyonda devam eden borsalardaki BTC arzı, aslında yatırımcılar için iyiye işaret etmekte.

Borsalarda BTC Krizi Yaşanıyor

Glassnode tarafından aktarılan verilere bakıldığında, merkezi borsalardaki BTC miktarının 12 ayda %20 gibi sert bir düşüş yaşadığı görülüyor. Glassnode verilerine bakıldığında aslında düşüş grafiğinin Bitcoin’in yükselişi ile ters paralelde olduğu net bir şekilde görülebilmekte. Bu da yatırımcıların borsalarda alım satım için BTC tutmak yerine cüzdanlarına uzun vadeli hedef için BTC çekmeyi tercih ettiklerini göstermekte.

HODLWAVES isimli indikatör, 22 Şubat tarihi itibarıyla Bitcoin’in toplam arzının %57’sinin hiçbir şekilde hareket ettirilmediğine işaret etmekte. Yani sirkülasyondaki BTC’lerin %57’si HODL (uzun vadeli yatırım) için tutuluyor. Eğer bir varlıkta talep artarken arz sabit kalıyorsa ve bunun gibi arz azalması yaşanıyorsa, bunun fiyat patlaması yaşatması kaçınılmaz gözüküyor.

Tesla, Grayscale, MicroStrategy ve son olarak Çin’in teknoloji devi Meitu gibi şirketlerin BTC alımları da tam olarak bu duruma işaret ediyor. Borsalarda alınacak kadar BTC kalmaması, insanların artık BTC almak için uçuk fiyatlar ödemesine yol açabilir. Bu da Bitcoin fiyatının uzun vadeli yükselişini garanti altına alacaktır.

BTC fiyatı basın saati itibarıyla ise 49.700 dolardan işlem görmekte ve son 7 gün içerisinde %5 yükseliş kaydetti. BTC’nin 50.000 dolar altına sarkması ise kaçınılmaz sonu ertelemekten başka bir şeye yaramıyor.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız‘ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Posted in Bitcoin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir