Bu Uygulamalara Dikkat! Sahte Cep Telefonu Uygulamasına 17 Bitcoin (BTC) Kaptırdı!

Bitcoin ve kripto para yatırımcılarının hayatını kolaylaştıran cep telefonu uygulamaları beraberinde pek çok risk barındırıyor. Bugüne kadar Apple Store ve Google Play üzerinden sunulan sahte uygulamalar pek çok yatırımcının dolandırılmasına neden oldu.

The Washington Post’un haberine göre bunlardan sonuncusu Apple Store mağazasında yaşandı. Donanım cüzdanı uygulaması Trezor’un sahtesi çok can yaktı.

17.1 Bitcoin Kaptırdı

Bir yatırımcı, Trezor donanım cüzdanlarının adını ve görselini taklit eden uygulamaya 17.1 Bitcoin gönderdi.

Mağdur Phillipe Christodoulou, Trezor donanım cüzdanı uygulamasını Apple Store’da arattığını ve çıkan sonuçlardan şüphelenmediği belirtti. Sahte uygulamanın 5 yıldız almış olması ve çok profesyonelce hazırlanması nedeniyle durumun farkında varmayan Christodoulou, saniyeler içerisinde bütün mal varlığını dolandırıcılara teslim etti.

“Apple Paçayı Sıyırmamalı”

Dolandırıcılardan çok Apple’a kızan Christodoulou “onlara olan güvenime ihanet ettiler. Apple bundan paçayı sıyırmamalı.” dedi.

Şimdiye kadar ortaya çıkan mağdurlara göre sahte Trezor uygulaması nedeniyle Apple Store kullanıcısı 5, Google Play kullanıcısı 3 kişi dolandırıldı.

Temel sorun olarak uygulamaların Apple onayından geçtikten sonra değiştirilebilme yeteneğine sahip olması yatıyor. Dolandırıcılar Apple standartlarına uygun olarak ürettikleri uygulamalara onay aldıktan sonra bunları birer suç aletine dönüştürebiliyor.

Yatırımcıların cep telefonlarına indirdikleri tüm kripto para uygulamalarını iyice inceledikten sonra indirmeleri tavsiye ediliyor.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız‘ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Posted in Bitcoin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir