CME, Mikro Bitcoin Sözleşmelerini Başlatıyor! BTC’ye Etkisi Ne Olacak?

Dünyanın en büyük borsaları arasında yer alan ve türev çeşitliliği en fazla olan Chicago Ticaret Borsası (CME) bugün “Mikro Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri” başlatacağını duyurdu.

Bir Bitcoin’in onda biri büyüklüğünde olacak bu sözleşme çeşidi hem kurumsal hem de bireysel kullanıcılara sunulacak.

3 Mayıs’ta başlaması planlanan Mikro Bitcoin vadeli sözleşmeleri sayesinde daha fazla piyasa katılımcısı Bitcoin ticareti yapabilecek.

Platformda her gün 69.000 Bitcoin’e denk gelecek şekilde 13.800 BTC vadeli işlem sözleşmesi yapıldığı ve bu hamle ile bu sayının çok daha yükseleceği belirtildi.

Üst düzey CME yetkilisi her bir sözleşme 5 BTC büyüklüğünde olduğu için daha küçük Bitcoin sözleşmelerine ihtiyaç olduğunu ve bu kararın mevcut talebi karşılayacağı ifade etti.

2017 yılında Bitcoin vadeli işlemlerini başlatan ilk borsa olan CME, 1898 yılında kurulmuş çok köklü bir borsa. Dünya’da vadeli işlem hacmi bakımından da 1. sırada.

Ürün çeşitliliği bakımından da dünya 1.si olan CME’nin bünyesinde faiz, hisse senedi, endeks, para birimi hatta hava durumu kontratları bile içermektedir.

Son zamanlarda Paypal’ın tüm dünyada kripto para desteği sunacak oluşu, Visa’nın USDC desteği sunması gibi birçok olumlu haber BTC fiyatını yukarı yönlü hareket ettirmişti. Uzmanlara göre bu ve bunun gibi haberlerin gelmesiyle yakın zamanda yeni bir rekor denemesinin yapılması son derece olası.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız‘ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Posted in Bitcoin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir