Eski SEC Başkanı Bitcoin’e (BTC) Yönelik Regülasyonlar Konusunda Uyardı!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) eski başkanı Jay Clayton CNBC’de katıldığı Squawk Box programında Bitcoin’e gelmesi muhtemel regülasyonlar hakkında yorum yaptı.

Şu sıralar bir kripto para yatırım şirketinde danışman olan Clayton’ın Bitcoin’in menkul kıymet olmadığına ilişkin görüşlerini önceki haberlerimizde aktarmıştık. Eski Başkan Bitcoin’in regülasyonlardan kurtulması için bunun yeterli olmayacağını düşünüyor.

“Günün sonunda dijital varlıkların ve Bitcoin’in ulaşacağı nokta yapılacak yasal düzenlemeler ile belirlenecek. Bu alanda hem ABD hükümetleri  hem de uluslararası kuruluşlar tarafından doğrudan ve dolaylı olarak düzenleme yapılmasını beliyorum.”

Gelecek düzenlemelerin bankacılık işlemleri, menkul kıymet hukuku alanı ve vergiler ile ilgili olacağını düşünen Clayton regülasyonların doğrudan veya dolaylı olarak muhakkak yapılacağını düşünüyor.

Bitcoin’e artan kurumsal ilgi regülasyonlara ilişkin beklentiyi her geçen gün artırıyor. Özelikle bankaların bu alana yönelmesi ABD’nin mevcut bankacılık sistemini de etkileyebileceğinden regülasyonlar daha da bir önem kazanıyor.

ABD’de Bitcoin’e ve kripto paralara yapılacak bir regülasyon beklentisi uzun süredir var ve piyasa artık bu tarz haberlere tepki vermiyor. Bu beklenti birçok defa Bitcoin yatırımcıları tarafından satın alındı.

Bitcoin’e yönelik regülasyonların somut olarak ne kadar bir süreçte karşımıza çıkacağını bilmiyoruz. Ancak kurumsal yatırımcıların ve bankaların Bitcoin’e olan ilgisinin bu denli hızlı artması beraberinde bu tarz riskleri de doğruyor.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız‘ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Posted in Bitcoin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir