Eski SEC Başkanı Bitcoin’in Yasal Statüsü Hakkında Konuştu! Ripple (XRP) Davasına Gönderme Yaptı!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) eski başkanı Jay Clayton kripto para camiasının gündemini meşgul etmeye devam ediyor.

Eski başkan Clayton CNBC’de katıldığı röportajda Bitcoin’in menkul kıymet olmadığına ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Ben SEC’den ayrılmadan önce Bitcoin’in menkul kıymet olmadığına karar verildi. Bu nedenle SEC’in Bitcoin üzerindeki denetimi son derece sınırlıydı.”

Bu yorum Clayton tarafından Bitcoin’in statüsüne ilişkin ilk yorum değildi. Clayton 2018 yılında da Bitcoin’in menkul kıymet olup olmadığına ilişkin benzer fikirleri savunuyordu.

Bitcoin ve Ethereum’un statüleri bir süredir Ripple davasında tartışılan konular arasındaydı. Ripple davasının mucitleri arasında görülen eski başkanın davanın tartışmalı hususları arasında yer alan bir konuda yorum yapması dikkat çekti.

Bildiğiniz üzere Ripple son günlerde Bitcoin ve Ethereum örnekleri üzerinden yeni savunmalar geliştirerek bunlara ilişkin evrakların SEC tarafından gönderilmesini talep etmişti. Ripple XRP’nin Bitcoin ve Ethereum gibi bir değişim aracı olduğunu menkul kıymet olmadığını iddia ettiği için Bitcoin ve Ethereum örnekleri davanın geleceği için önemli kabul ediliyordu.

SEC, Ripple’ın iddialarının aksine Bitcoin ve Ethereum’un statüsünün XRP’den farklı olduğunu düşünüyor. Clayton bu açıklamaları ile SEC yönetiminin yanında olduğunu göstermiş oldu.

Ripple davası sonrası pek çok yatırımcının tepkisini çeken Clayton’un geçtiğimiz günlerde kripto para varlık yönetimi şirketine danışman olarak atanması da dikkat çekmişti.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız‘ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Posted in Bitcoin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir