Federal Rezerv Başkanından Dijital Para Açıklaması!

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, yaptığı son açıklamada dijital paralara değindi ve bunların itibari paralar ile beraber var olabileceğini vurguladı. FED, İsviçre merkezli bir konferansa internet üzerinden yaptığı katılımında, kripto paralar ve lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) hakkında da çeşitli açıklamalarda bulundu.

Dijital Paralar, İtibari Paraları Bitirmeyecek

Powell, dijital para birimlerinin önümüzdeki yıllarda itibari paralar ile beraber var olacağını ve kullanılacağını itiraf etti. Buna rağmen Powell’ın sözünü ettiği dijital paralar, sanıldığı gibi kripto paralar değil.

Kripto para birimleri ile dijital para birimleri, regülatörlerin gözünde bir hayli farklı. Kısa süre önce Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan da yaptığı açıklamada dijital paralarla kripto paraların farklı olduğunu vurgulayarak merkez bankası destekli dijital paranın önem verdikleri bir varlık olduğunu vurguladı.

Powell da benzer bir açıklamada bulunarak merkez bankası dijital para birimlerinin gelecekte de çok fazla kullanılabileceğini belirtti. CBDC’lerin yani merkez bankası destekli dijital para birimlerinin hızlı ve ucuz işlem şansı getireceğini vurgulayan Powell, bu konuda çalışmaların da başladığını belirtti.

Powell, mevcut ödeme sisteminin eksikliklere sahip olduğunu ve bunun dijital paralar ile giderilebileceğini vurguladı. Aslında Powell’ın tam olarak bu konuda dijital paraların ve itibari paraların beraber var olabileceğini vurguladığı söylenebilir. Dijital paraların ise kripto paralara geçişi hızlandırabileceği tahmin edilmekte.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız‘ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Posted in Bitcoin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir