Grayscale’in Bitcoin (BTC) Fonunda Sert Düşüş, Ne Anlama Geliyor?

Glassnode tarafından aktarılan verilere göre Grayscale’in Bitcoin (BTC) fonundaki düşüş devam ediyor. Grayscale’in BTC fonundaki hisselerin fiyatı genellikle spot piyasadaki Bitcoin fiyatından bir hayli yüksek seyrediyordu. Ancak son dönemde yaşanan düşüşler bu fondaki fiyat farkının azalmasına hatta negatife geçmesine yol açtı.

Grayscale’in GBTC Fiyatı Düşüşte

Grayscale tarafından aktarılan bilgilere göre GBTC’nin fiyatı tarihin en düşük seviyesine geriledi ve normal fiyatın %12 gerisinden işlem görüyor. 3 Mart tarihinde BTC fiyatının hisse başı 46,83 dolar seviyesinden işlem gördüğü, GBTC üzerinde ise bunun 41,25 dolar olduğu ortaya çıktı. Fiyatın daha fazla düşmesi ise bu oranı daha fazla negatife çekmiş olabilir.

Ünlü altın yatırımcısı ve Euro Pacific Capital CEO’su Peter Schiff de bunun aslında güven kaybı olduğunu vurguladı. Schiff, Bitcoin’e yönelik güvenin kaybolduğunun buradan anlaşılabileceğini ifade etti. Kurumsal yatırımcının BTC almak yerine GBTC üzerindeki hisselerini satması, Schiff’e göre tam bir düşüş sinyali.

Schiff, fiyatın %12 aşağısından BTC satmak isteyen kurumsal yatırımcıların panik içerisinde olduğunu belirterek, artık güven ortamının kalmadığını vurguladı. Buna rağmen önde gelen analistler ise orta vadede Bitcoin’in altının yerini alabileceğini düşünmekte.

Josh Rager kısa süre önce yaptığı açıklamasında Bitcoin’in altının yerini alıp rezerv varlık olabileceğini vurgulamıştı. Schiff’in güven kaybı açıklamalarına rağmen ONS altın fiyatının da sert düşmesi aslında bunun genel bir piyasa durumu olduğunu göstermekte.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız‘ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Posted in Bitcoin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir