Güney Kore’de İvme Kazanan Kripto Vergi Planlarına Muhalefet !

Güney Kore hükümeti, gelecek yıl kripto para birimi ticaretine karşı vergi toplama planlarına muhalefette bir artış gördü.

Ticaret yoluyla kazanılan gelir üzerinden önerilen % 20 vergi , kripto varlıklarını içeren işlemler için “vergilendirmeyi normalleştirme” aracı olarak lanse edildi.

Ancak bazı savunucular ve yatırımcılar , kazançlarda kesinti yapılmasına izin vermek için son üç aydır hükümete dilekçe veriyorlar.

Güney Kore’nin başkanlık makamı Mavi Saray’a bu amaçla şimdiye kadar üç dilekçe verildi. Bu hafta dosyalanan en son rapor, şimdi de Finansal Hizmetler Komisyonu başkanını istifa etmeye çağırıyor.

Eun Sung-soo, bu varlıkların kullanımı ve geçerliliği hakkında bu Perşembe yaptığı açıklamalar için ateş altına girdi.

“İçsel değer yok”

Milletvekillerine verdiği demeçte, hükümetin konuyla ilgili tutumunu yineleyerek kripto para birimini “öz değeri olmayan bir kripto varlığı” olarak nitelendirdi.

Ayrıca, sanata yapılan yatırımlar ile kripto para birimleri arasında karşılaştırmalar yaptı ve para yatırmanın daha güvenli yolları olduğunu öne sürdü. 

Bu açıklamalar şiddetli bir muhalefetle karşılandı. En son dilekçenin anonim yazarı, hükümeti yeni nesiller için fırsatları sınırlandırarak “çifte standartlara” sahip olmakla suçlarken, eski nesiller görünüşte emlak gibi yollarla servetlerini kolaylıkla genişletmişlerdi.  

Mali suçları çökertmek

Eun’un sözleri , hükümetin Pazartesi günü yaptığı açıklamanın ardından , yatırım sahtekarlığı ve dolandırıcılık dahil olmak üzere kripto para birimleri içeren mali suçları azaltacağını duyurdu .

Hükümetin kripto para ticaretini düzenleme girişimleri , Seul’deki yetkililerin vergi kaçırmakla suçlanan 676 kişinin dijital varlıklarını ele geçirdiğini gördü . 

Bildirildiği gibi, toplu olarak hükümete vadesi geçmiş miktarlarda yaklaşık 25 milyon dolar borçludurlar. Ayrıca, hükümetin şehirdeki üç kripto borsasında kripto tuttuğunu keşfettiği 1.556 kuruluş arasında yer alıyorlar. Önümüzdeki yıldan itibaren, kripto borsaları, ticaret ve işlem kayıtlarını teslim etmekle görevlendirilecek. 

Şu anda, sanal varlık servis sağlayıcıları olan gerekli diğer görevler arasında ve “şüpheli işlemler konusunda rapor”, “müşterilerinin kimliğini doğrulamak” için, kara para aklanmasını düzenlemelere yapılan değişiklikler sonucunda,. 

Değişiklikler geçen ay onaylanmış olsa da, düzenleyiciler , yerel borsalarda ve denizaşırı borsalarda işlem gören bitcoin (BTC) fiyat farklılıkları ile ilgili daha sıkı para havalesi gözetimi gerçekleştirdikçe kapsamı daha da genişletmek istiyorlar . 

Posted in Uncategorized.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir