İngiltere Bitcoin (BTC) ve Kripto Paralar İçin Yeni Vergi Klavuzu Yayınladı!

İngiltere kripto para birimlerinin vergilendirilmesine ilişkin yeni bir rehber yayınladı.

İngiltere’nin vergi dairesi HM Revenue & Customs (HMRC) tarafından yayınlanan rehberde kripto varlıkların türlerine ve getiri yöntemlerine ilişkin nasıl bir vergilendirme usulü uygulanacağı ayrıntılı olarak anlatıldı.

Güncellenen yeni rehberde, kripto paralar üzerinden ödül ve faiz getirisi elde etme yöntemi olan “stake etme” faaliyetleri de vergilendirilebilir ticaret kapsamına alındı.

“Madencilik faaliyeti bir ticaret anlamına gelmiyorsa bile bu madenciliğin başarısı için verilen herhangi bir kripto varlık üzerinden elde edilecek ödül, giderler düşüldükten sonra vergilendirilebilir. Bu faaliyet bir ticarete karşılık geliyorsa, her türlü kâr, ilgili vergi kurallarına göre hesaplanır.”

HMRC en son 2019 yılında bu konuda bir rehber yayınlamıştı. Vergi danışmanlığı şirketi Blick Rothenberg’in CEO’su Nimesh Shah The Block’a verdiği demeçte rehberin çok kapsamlı ve öncekilere göre daha ayrıntılı olduğunu söyledi.

“Bu daha önceki rehberlerden çok daha geniş kapsamlı ancak buradaki bilgilerin kanuni olmadığını ve HMRC’nin yorumu olduğunu hatırlatmalıyız. Hükümet bu karmaşık alanı hala yasalaştırmadı ve bu konuda tüm değerlendirme yetkisi HMRC’ye bırakılıyor. Bence bu doğru değil.”

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız‘ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Posted in Bitcoin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir