Joe Biden, Yeni Bir Ekonomik Paketi Müjdeledi: Bitcoin ve Türk Lirası Bundan Nasıl Etkilenecek?

ABD Başkanı Joe Biden, göreve gelir gelmez 1,9 trilyon dolarlık bir koronavirüs teşvik paketinin imzasını attı. Biden’ın bu paketi imzalaması ile beraber BTC fiyatında da ciddi bir yükseliş görüldü. Hiçbir destek olmadan trilyonlarca dolar basılması ülkelerin M1 para arzını arttırdığı kadar enflasyonuna da uzun vadede olumsuz etki ediyor. Biden ise şimdi bütün bu eleştirilere ve tehlikelere karşı yeni bir ekonomik paketin müjdesini verdi.

Joe Biden, 2 Trilyon Dolarlık Paketin Sözünü Verdi

Joe Biden, Pittsburgh’da katıldığı bir etkinlikte 2 trilyon dolarlık ekonomik altyapı paketinin de müjdesini verdi. Söz konusu ekonomik paket direkt olarak ülkedeki altyapısal gelişmeleri desteklemek için kullanılacak. 20.000 milyonun tamiri, 10.000 köprünün yapımı ve eğitimden sağlığa, altyapıdan savunmaya kadar birçok alanda önemli adımlar atılmasını sağlayacak olan bu plan, ABD’li vatandaşların da ilgisini çekti. Biden bu plan sayesinde binlerce iş imkanı oluşacağını ve özellikle şirketlerin Amerika merkezli yapılara yatırım yapmasının önünün açılacağını ifade etti.

Biden yönetiminin bazı vergilerde ise artışa giderek bu ekonomik paketin açığını kapatmayı düşündüğü vurgulanmakta. Kurum vergisi %21’den %28’e, buna ek olarak ise en zengin kesimin vergisi ise çok daha yüksek seviyelere çıkartılabilir. Yine de 2 trilyon dolarlık ek bir ekonomik paketin ekonomi üzerinde yaratacağı etki yıkıcı olabilir.

Bitcoin fiyatının daha önceki 2 teşvik paketine verdiği tepki tamamen olumlu. ABD’deki enflasyonu arttıracak adımların Türk lirası ve diğer para birimleri için de olumlu olacağı söylenebilir.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız‘ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Posted in Bitcoin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir