Kripto Para Vergilendirmesi Son Gelişme İle Neredeyse Kesinleşti: Peki Türkiye’deki Yatırımcıları Ne Bekliyor?

Türkiye içerisinde kripto para birimlerinin popülerliği inanılmaz boyutlara ulaştı. Böyle bir popülerlik söz konusu olduğunda da kripto para vergisi kaçınılmaz oldu. Son günlerde üst düzey makamlardan kripto para sektörünü ilgilendiren birden çok açıklama yapıldı ve herkes bu vergilerin ne zaman alınacağını merak etmeye başladı.

Kripto Para Borsalarına Tebligat Gönderildi

Webtekno tarafından aktarılan ve ismi verilmeyen kaynaklara değindirilen habere göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı direkt olarak kripto para vergisini içeren Dijital Para Yasası için düğmeye bastı. Bunun için öncelikle Türkiye’deki kripto para borsalarına tebligat gönderen ve kullanıcı verilerini talep eden Maliye Bakanlığı’nın bundan sonraki adımı ise kripto para vergisi olacak.

Borsalardan kullanıcıların kimlik bilgileri, kullanıcı ID’leri yani giriş bilgileri, gerçek kişiler için ad soyad veya tüzel kişiler için unvan bilgisi istendiği belirtiliyor. Buna ek olarak kullanıcıların sisteme giriş tarihi ve sahip oldukları varlıkların da bilgisi talep edildi.

Bunun aslında ülkede KYC’nin uygulanması için bir adım olduğu görülüyor. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan tarafından kısa süre önce yapılan açıklamada da kripto paralarla ilgili bir bakan yardımcısının görevlendirildiği vurgulanmıştı. Peki kullanıcıları tam olarak neler bekliyor?

ABD’de Benzer Kripto Para Vergilendirme Süreci İzlendi

Prof. Dr. Fatma Ulucan Özkul konu hakkında yaptığı açıklamada ABD’de benzer bir sürecin uygulandığını ve bu adımın devamında kullanıcılara vergi formu gönderildiğini vurguladı. Burada vergi alınacağı kesinleşmiş gibi gözükse de verginin geriye dönük olmadığı büyük bir tartışma konusu olarak gözüküyor.

Kripto para vergisi alınması ise sanıldığı kadar kötü olmayabilir. Bu adım aslında kullanıcıların varlıklarının devlet tarafından tanındığını da göstermekte. Kripto para vergilendirmesi konusunda ise öncelikle kripto paraların tanımlamasının yapılması gerekiyor. Bunların emtia, para veya varlık olarak tanımlandırılması farklı vergiler getirebilir.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız‘ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Posted in Bitcoin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir