Kuantum Bilgisayarlar Bitcoin’i (BTC) Hackleyebilir Mi?

Bitcoin çıktığı ilk günden itibaren çeşitli riskler ile mücadele ediyor. Regülasyonlara ve yasaklara yönelik risklerin yanı sıra teknik riskler de her zaman tartışılmaya devam ediyor. Özelikle teknolojinin ilerlemesiyle ortaya çıkacak güçlü bilgisayarların kriptografik algoritmaları kırabileceği görüşü Bitcoin’e yönelik bir tehdit olarak algılanabiliyor.

Kuantum fizikçisi Anastasia Marchenkova son Youtube videosunda bu konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Marchenkova’ya göre Bitcoin ağı kuantum bilgisayarlarına karşı kendini koruyacak yerleşik bir tasarıma sahip.

“Diyelim ki bir gün Bitcoin’in şifrelemesini daha hızlı çözebilecek bir kuantum algoritması keşfettik. Bununla Bitcoin bloklarını çok hızlı şekilde kazarsak, madenci zorluğu aynı oranda artacaktır. Bitcoin’in yapısı bu duruma karşı korumalıdır.”

Bitcoin ağı buna karşı korunaklı olsa da Marchenkova’ya göre kripto para birimlerini ve interneti güvende tutan kriptografik algoritmalar için ciddi bir risk söz konusu.

“İki ortak şifreleme sistemi var. Bunlar RSA ve eliptik eğri sistemleri. Bunlar kuantum bilgisayarlardan etkileniyor. Çevrimiçi olduğunuzda gönderdiğiniz bilgiler genellikle bu ikisiyle şifrelenir. Bunların her ikisi de kuantum bilgisayarların saldırılarına karşı savunmasızdır, bu da yeterince büyük bir kuantum bilgisayarın çevrimiçi olan herkes için bir sorun olacağı anlamına geliyor.

Aslında RSA ve eliptik eğri şifrelemesini kırmak için bir kuantum algoritması var. Bitcoin, genel anahtarı oluşturmak için eliptik eğri şifrelemesini (ECC) kullanır.

Bunun anlamı şu, birisi yeterli güce sahip kuantum bilgisayar kullanırsa bu anahtarı kırabilir ve sizin genel anahtarınızdan özel anahtarınıza ulaşabilir. Bu ciddi bir sorun oluşturur.

Kuantum bilgisayarlar daha iyi hale geldikçe, RSA ve eliptik eğrinin güvenliği artık etkili olmayacak bu nedenle ileriye yönelik bir risk var.”

Marchenkova’ya göre kripto paralar bu riskleri minimize etmek için kuantum saldırılarına gerçekten dayanıklı algoritmalar seçmeli.

Ancak uzmanlar, Bitcoin ağını hackleyebilecek güçte bir kuantum bilgisayarın olması durumunda sadece Bitcoin ağı değil, birçok merkez bankasının da risk altında olacağını ifade ediyorlar. Yani böylesine güçlü bilgisayarların olması durumunda Bitcoin, belki de dert edilecek son şey olacak…

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız‘ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Posted in Bitcoin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir