Kuzey Amerika’nın İlk Bitcoin ETF’i Resmen Onaylandı!

Bitcoin (BTC) yatırımcılarının 2018 yılından beri beklediği Bitcoin ETF’i konusunda son günlerde önemli birçok adım atıldı. İlk olarak ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) üyesi Hester Peirce, piyasanın artık Bitcoin ETF için hazır olduğunu belirtti.

Kanada, Bitcoin ETF’ine Kavuştu

Peirce’in açıklamalarından hemen sonra ise Kuzey Amerika’nın ilk Bitcoin ETF ürünü resmen onaylandı. Tabii ki bu onay için daha önceki aylarda ve belki de yıllarda ciddi çalışmaların yapılmış olması gerekiyor. Buna rağmen Bitcoin ETF’inin tam da bu açıklamalar sonra onaylanması ciddi yankı uyandırdı.

Yatırım firması Accelarate Financial, Kanada’da kullanılacak olan ilk Bitcoin ETF’inin arkasında yer alıyor. 11 Şubat tarihinde onaylanan Bitcoin ETF’i British Columbia, Alberta, Saskatchewan, Manitoba, Quebec, New Brunswick, Nova Scotia, Prince Edward Island, Newfoundland and Labrador, Northwest Territories, Yukon ve Nunavut bölgelerinde kullanılabilecek.

Kurumsal Yatırımcı Artık Kolaylıkla BTC Alabilir

Accelerate Bitcoin ETF (ABTC) isimli ürünün nihai başvurusu ise 2 Şubat 2021 tarihinde yapılmış. Peki Bitcoin ETF tam olarak ne işe yarayacak ve neden bu kadar büyük bir beklenti oluştu?

Bitcoin ETF sayesinde geleneksel borsa yatırımcılar ve kurumsal yatırımcılar direkt olarak BTC alıp satabilecek. Grayscale gibi aracı kurumlar sayesinde hala BTC alıp satabilen kurumsal yatırımcıların ETF ile ise işleri çok daha kolaylaşacak.

Accelerate CEO’su Julian Klymochko konu hakkında yaptığı açıklamada Bitcoin’in 1, 3, 5 ve 10 yıllık vadede en iyi performans gösteren varlık olduğunu vurguladı. Bu da şirketi düşük ücretli bir ETF’e iten temel neden oldu.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız‘ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Posted in Bitcoin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir