Ripple CEO’su Bitcoin’i Eleştirdi, Herkesi XRP’ye Davet Etti!

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’un Bloomberg röportajındaki açıklamaları konuşulmaya devam ediyor. SEC tarafından açılan dava sonrası ağır yara alan Ripple ve XRP hakkındaki açıklamalarını aktardığımız CEO, Bitcoin ile ilgili de konuştu.

Bitcoin’in madencilik faaliyetleri sırasında aşırı enerji tükettiğine ilişkin iddialar, kripto para ekosisteminin gündemini bir süredir meşgul ediyor.

Çevre dostu kuruluşlar Bitcoin’in madencilik faaliyetleri nedeniyle tükettiği bir yıllık enerjinin orta ölçekli bir ülkenin yıllık tüketimine eş değer olduğunu iddia ederek Bitcoin’i eleştiriyor.

Çevrecilerden yana tavır alan Garlinghouse enerji tüketimi konusunda Bitcoin’i eleştirdi. Ünlü CEO bu sorunun Bitcoin’in işlem doğrulama modelinden kaynaklandığını ifade etti.

Ağ büyüdükçe sorun daha da kötüleşmeye başladı.

Fiyat attıkça madenciler agresif şekilde ölçeklenmeye devam ediyor. Bu durum bir iş kanıtı için daha fazla enerji tüketimi anlamına geliyor. Bir Bitcoin çıkarmak için harcanan enerjinin yaklaşık 75 galon benzine eşdeğer olduğunu gözden kaçırmamalıyız.

Bu soruna ilişkin bir çözüm önerisi sunamayan CEO, kullanıcılara Ripple ve XRP gibi daha az enerji tüketen platformları önerdi.

“Ripple olarak biz XRP Ledger kullanıyoruz. Çünkü son derece hızlı ve Bitcoin’den yaklaşık yüz bin kat daha az enerji tüketiyor.”

Bitcoin savunucuları Bitcoin’in kullandığı enerjinin çoğunluğunun yenilebilir enerji kaynaklarından geldiğini ifade ederek Garlinghouse’a katılmıyor.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız‘ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Posted in Bitcoin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir