SEC: Bitcoin ETF için Nefesinizi Tutmayın

Ajansın Salı günü yayınladığı yatırım yönetimi bölümüne göre, Bitcoin “oldukça spekülatif” bir varlıktır ve borsada işlem gören bir ürün muhtemelen yakın zamanda gelmeyecektir.

SEC, yatırım fonu yatırımlarını “uygun şekilde” destekleyip desteklemediğini belirlemek için Bitcoin vadeli işlemler piyasasını değerlendirme planlarını açıkladı.

 

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun yatırımcıları dijital varlıklara yatırım yapmanın riskleri konusunda uyaran son açıklaması, kripto hayranları için kötü bir haberdi – özellikle Haziran ayında bitcoin ETF’lerinin onayını endişeyle bekleyenler.

Regülatör Bitcoin vadeli piyasalarda maruz kalma ile fon incelemeye artacak, yatırım yönetimi SEC bölümü bir ilan açıklamada Salı günü. Ajans ayrıca bitcoin’e “oldukça spekülatif” bir varlık olarak değindi.

Apifiny CEO’su Haohan Xu, “Wall Street ve kripto devleri, birkaç yıldır dijital varlıkları fonlara veya bir ETF’ye entegre etmenin bir yolunu arıyor” dedi. “Şimdi, aslında Bitcoin vadeli işlemlerini satın alan yatırım fonlarının bu ters stratejisi SEC’in ilgisini zirveye çıkardı.”

 

Ajans ayrıca, Bitcoin vadeli işlemlerinde holdingleri olan yatırım fonlarına maruz kalan yatırımcıların risklerin farkında olması gerektiği konusunda uyardı.

 

Bitcoin vadeli işlem uyarıları

“Bitcoin Vadeli İşlemler Piyasasına Yatırım Yapan Yatırım Şirketi Yasası Kapsamında Kayıtlı Fonlara İlişkin Personel Beyanı” başlıklı açıklamada, Bitcoin vadeli işlemlerinde var olan yatırım fonlarına maruz kalan yatırımcıların risklerin farkında olması gerektiği konusunda uyarıda bulunuldu. 

SEC, “Yatırımcılar, bitcoin vadeli işlem piyasası yoluyla risk alma dahil olmak üzere, bitcoin’in oldukça spekülatif bir yatırım olduğunu anlamalı” dedi. “Bu nedenle, yatırımcılar, bitcoin ve bitcoin vadeli işlemler piyasasındaki oynaklığı, bunun yanı sıra temeldeki bitcoin piyasasında düzenleme ve dolandırıcılık veya manipülasyon eksikliğini göz önünde bulundurmalıdır.”

SEC, yatırım fonu yatırımlarını “uygun şekilde” destekleyip desteklemediğini belirlemek için Bitcoin vadeli işlemler piyasasını değerlendirme planlarını açıkladı. Organizasyon ayrıca “bitcoin vadeli işlemler piyasasının derinliğini ve likiditesini analiz edecek.”

SEC ayrıca, Bitcoin vadeli işlem piyasalarının gelecekte Bitcoin borsasında işlem gören bir ürünü nasıl barındırabileceğini araştıracağını söyledi; bu, şu anda SEC ile birlikte oturan birkaç bitcoin ETF uygulamasının hiçbirinin vadeli işlemlere dayalı olmadığı göz önüne alındığında dikkate değer . Bir kripto ETF’ye yönelik genel SEC duyarlılığı değişmeden kaldı. 

Xu, “SEC ve Yatırım Yönetimi Bölümü’nden gelen açıklamayı okursanız, her Bitcoin ETF uygulamasına uyan aynı retoriği duyacaksınız: ‘piyasa suistimali, piyasa manipülasyonu ve likidite'” dedi. 

Dürtmek delikler

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu, Nisan 2020’de bitcoin vadeli işlem ticaretini onayladı. Onay, büyük ölçüde SEC’in bir öncüsü olarak görüldü ve sonunda Bitcoin ETF’lerine yeşil ışık yaktı, ancak bu yeni açıklama bu inancı sorguluyor. 

“Bu ifadeyi okurken, SEC’in doğrudan alınan bu argümanı ele aldığını düşünüyorum. ETF Store başkanı Nate Geraci, “SEC bir Bitcoin ETF’yi onaylamazken, Bitcoin vadeli işlemlerini onaylayan CFTC adında bir devlet kurumumuz var” dedi. “Günün sonunda SEC, şu an için bir bitcoin ETF’ye daha fazla soğuk su döküyor. Muhtemel Bitcoin ETF ihraççılarından duydukları ortak bir argümanda boşluklar açıyorlar. ” 

SEC’in açıklaması ayrıca, bir bitcoin ETF’nin çok büyük ve baskın hale gelmesi ve potansiyel olarak altta yatan Bitcoin spot piyasasını bozma olasılığı hakkındaki endişeleri de gündeme getirdi. Kripto’nun benzersiz 7/24 küresel ticaret programı göz önüne alındığında, likidite ve fiyatlandırma da zorluk oluşturmaya devam ediyor. 

Xu, “Bugünün kripto ticaret pazarı oldukça parçalanmış durumda, bu da birçok bağlantısız likidite havuzu ve farklı, bağlantısız borsalarda fiyat farklılıkları olduğu anlamına geliyor” dedi. “Tüccarların ve yatırımcıların en derin likiditeye ve en iyi fiyatlandırmaya erişmesini sağlamanın en iyi yolu, dünyanın kripto borsalarını daha iyi birbirine bağlayan sağlam teknolojidir. Bu aynı zamanda dijital varlık ticaretini gerçek, birleşik bir küresel pazara dönüştürecek. ” 

Gecikme taktikleri

Salı günkü açıklama, Gary Gensler’in SEC başkanlığını devralmasından bir aydan kısa bir süre sonra geldi . Kripto para birimi endüstrisi, dijital varlıkları açıkça anladığı düşünüldüğünde, Gensler’in atanmasını büyük ölçüde destekliyordu. 

Gensler, Massachusetts Institute of Technology’de bir blockchain kursu öğretti ve ayrıca yıkıcı teknolojileri araştıran bir araştırma grubu olan Fintech @ CSAIL’in eş direktörlüğünü yaptı. Ancak Gensler’in son açıklamaları SEC’den daha çok aynı gibi geliyor. 

Geraci, “Gamestop durumu, Robinhood ve Archegos arasında, SEC açıkça şu anda tabağında bir ton var ve bir bitcoin ETF’nin arka planda olup olmadığını düşünmenin makul olduğunu düşünüyorum” dedi. “Gençler, oldukça derin bir gündemi olduğunu ve bunun bir bitcoin ETF’nin nereye düştüğünü merak etmeniz gerektiğini zaten kamuoyuna açıkladı.”

SEC’in bir bitcoin ETF kararını geciktirmeye devam etmesi , sektördeki birçok kişinin bir ETF’nin sonunda piyasada hangi rolü oynayabileceğini merak etmesine neden oldu. Perakende ve kurumsal yatırımcıların dijital varlıklara olan ilgisinin gün geçtikçe artmasıyla birlikte, SEC ortaya çıktığında bir bitcoin ETF’nin eskimiş olabileceği korkusu var. 

Geraci, “Bir bütün olarak kripto endüstrisi yıldırım hızında hareket ediyor ve bu nedenle, kripto ekosistemini geleneksel finansal hizmetler ekosistemine bağlayacak altyapı çevresinde ek gelişme bekliyorum” dedi. “Bu ne kadar çok olursa, Bitcoin ETF’si o kadar az alakalı hale gelir.”