Sıcak Gelişme! SEC Komiseri: “ABD Sermaye Piyasaları Bitcoin’e Hazır”

Uzun süredir devam eden Bitcoin ETP’si çalışmalarında sona gelinmiş olabilir. ABD Menkul kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) komiseri Hester Peirce Coindesk ile yaptığı röportajda Bitcoin ETP sine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

“Kripto annesi” lakaplı Peirce, yatırımcıların daha güvenilir ve regüle platformlarda Bitcoin ETP ticareti için hevesli olduğunu düşünüyor.

“Yatırım için bu yolu onlara vermezsek, başka bir yol arayacaklar. ABD sermaye piyasaları borsalarda işlem görecek Bitcoin ürünü için hazır. Bu muhtemelen bir ETP olacak.”

Döviz ticaret fonu’na (ETF) benzer bir yapıda olan ETP’lerin farkı belirli bir fona bağlı olmamaları. ETP’ler, ETF’lere nazaran daha riskli varlıklar olsa da fiyatlarına dayanak endekse veya referansa bağlı olarak hesaplanırlar.

Birçok kurumsal yatırımcı henüz Bitcoin’e dayalı bir ETF ve ETP olmadığı için, Bitcoin yatırımı yapmaktan çekiniyor. Yakın zamanda yaptığımız bir haberde, kurumsal şirketlerin Bitcoin’e yatırım yapmak için bu gelişmeleri beklediğini yazmıştık.

Kurumsal şirketlerin daha fazla Bitcoin maruziyeti için hayati öneme sahip olan bu tarz güvenilir türev araçları için yeni SEC yönetiminden ümitli olan yatırımcılar hayal kırıklığına uğramayacağa benziyor.

Önceki SEC yönetimi tarafından birçok Bitcoin ETF’si başvurusu reddedilmişti. Yeni yönetimden ümitli olan VanECK ve Valkyrie’nin Bitcoin ETF’si için başvuru yaptığını aktarmıştık. Henüz bu başvurularla ilgili bir gelişme yaşanmadı.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız‘ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Posted in Bitcoin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir