Sırada CBDC FUD’u Var! “CBDC’ler Çıkınca Bitcoin (BTC) Talebi Azalacak!”

Son zamanlarda Bitcoin’e olan talep artarken Güney Kore Merkez Bankası Başkanı Lee Ju-yeol ülkelerin CBDC’lerini çıkarmasının Bitcoin’e ve diğer kripto paralara olan talebi azaltacağını iddia etti.

Lee Ju-yeol geçen hafta katıldığı bir etkinlikte son zamanlarda bir çok ülkenin CBDC’ler ile ilgili çalışmalara başladığını belirterek bu durumun diğer kripto paralar üzerindeki etkisini yorumladı.

“Merkez bankaları tarafından çıkarılacak dijital para birimleri tanıtıldığında, ödeme aracı olarak Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine olan talep azalacak. Bitcoin’in fiyat oynaklığı, güvenilir bir ödeme aracı olarak görülmesinde risk teşkil ediyor.”

Lee ayrıca; “Bir CBDC’nin dağıtılmasından önce, ülkenin teknolojik ihtiyaçların incelenmesine ve CBDC’nin finansal sistem üzerindeki etkisinin ayrıntılı bir şeklide değerlendirilmesine ihtiyaç vardır.” dedi.

Ülkelerin CBDC Gelişmeleri Ne Durumda?

Güney Kore kendi CBDC’si ile ilgili aktif olarak çalışmalarına devam ediyor. Şu anda test aşamasında olan dijital para lansmanının yakın zamanda yapılması bekleniyor.

Çin de CBDC çalışmalarında önemli ölçüde yol kat etmiş durumda. Çin bu konuya en çok önem veren ülkelerin başında geliyor. Hali hazırda “dijital yuan” çalışmaları pilot olarak test ediliyor.

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda üstü kapalı bir şekilde CBDC çalışmalarına başladıklarını ve bu alandaki planlarının yolunda gittiğini söylemişti.

ABD de CBDC konusunda öncü olmayacağını ve acelesi olmadığını açıklamıştı. Bu nedenle yakın bir tarihte “dijital dolar” çıkarılması beklenmiyor.

Türkiye’de dijital paraların ekonomik ve hukuki altyapısı için 2021 yılının sonuna kadar bir kanuni düzenleme çıkarılması bekleniyor. Merkez bankası arka planda “dijital türk lirası” için çalışmalar yürütmeye devam ediyor.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız‘ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Posted in Bitcoin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir