Son Dakika! FED Toplantısı Sona Erdi! Faiz Değişmedi, Bitcoin “Zıpladı”

Bu hafta piyasaların odaklandığı FED toplantısı sonra erdi. Fed tarafından yapılan ilk açıklamada FED’in fazileri artırmayacağı ve bu kararın oybirliği ile alındığı belirtildi.

FED’in kararları açıklamasının ardından ABD 10 yıllıkları 1.67’den 1.63’e kadar düştü. Bu düşüşün ardından yeniden 1.66 seviyelerine çıkan ABD 10 yıllıklarında gözler Powell’ın açıklamalarına çevrildi.

Bu karar sonrası ABD 10 yıllıklarındaki düşüş ile birlikte  Bitcoin’in 56.000$ üzerine doğru sert bir yükseliş gösterdi.

2021 yılının ikinci toplantısını gerçekleştiren Fed, beklentilere paralel olarak faizi değiştirmedi. Fed tarafından bu toplantıda alınan kararların ocak ayı toplantısında alınan kararlarla paralellik gösterdiği görüldü.

Toplantıda 2022 ve 2023 yıllarına ilişkin enflasyon beklentilerinin yükselişi dikkat çekti.  Koronavirüs salgınının oluşturduğu ekonomik atmosferin ABD ekonomisinde istihdam ve enflasyon üzerinde baskı oluşturduğu ifade edildi. ABD ekonomisinin geleceğinin salgının seyrine ve aşı gelişmelerine bağlı olduğu vurgulandı.

Açıklamalar sonrası dolar endeksi 91.9 seviyelerinden 91.5 seviyelerine kadar geriledi. Dolar endeksindeki gerileme Dolar/TL’nin de gevşemesine ve 7.62’den 7.50’lere kadar düşmesine neden oldu.

Piyasalar Fed başkanı Powell’ın 21.30’da yapacağı açıklamalara kilitlendi.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız‘ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Posted in Bitcoin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir