Tesla, Bitcoin (BTC) İle Araç Satışlarına Şerh Koydu! “Risk Size Ait”

Tesla’nın 1.5 milyar dolarık BTC alımı sonrası, Bitcoin ile araç satışına başlaması yatırımcılarda büyük bir heyecan yaratmış ve BTC fiyatının yukarı yönlü hareketine katkı sunmuştu.

Tesla’nın Bitcoin ile yapılan araç satışlarından elde edilecek BTC gelirlerinin BTC cinsinden saklanacağını belirtmesi de memnuniyetle karşılanmıştı.

Ancak şirketin Bitcoin ile ilgili araç satış sözleşmesine koyduğu bir madde dikkat çekti. Tesla, araçların Bitcoin ile satışı sonrası yaşanacak “iade ve geri satın alma” prosedürlerine bir ek yaparak Bitcoin dalgalanmalarına karşı kendisini korumaya aldı.

Tesla ödemenin Bitcoin ile yapılması durumunda fiyat riskinin alıcı üzerinde olduğunu ifade etti. Buna göre Tesla Bitcoin ile satın alınan aracın iade edilmesi durumunda geri ödemenin aracın alındığı sıradaki dolar/BTC fiyatı üzerinden yapılacak bir değerlemeye göre yapılacağını belirtti.

Kaynak: Tesla

Tesla özetle; “1 BTC’ye aldığınız aracı iade etmek istediğinizde BTC çok yükselmiş olursa size 1 BTC olarak geri ödeyemem, aldığınız zamanki dolar fiyatına göre BTC değeriniz çok düşmüş olabilir. Sadece bu kadar BTC iade ederim. Örneğin: 0.8 BTC

Eğer BTC fiyatı çok düşerse ve siz aracı iade etmek isterseniz o takdirde size ilk alım sırasında ödediğiniz 1 BTC ile ödeme yaparım” diyor.

Görüleceği üzere Bitcoin’in fiyat dalgalanmaları üzerindeki risk tamamen alıcıya yüklenmiş durumda. Bu konuda yatırımcılar ikiye ayrılmış durumda. Bir kısım yatırımcılar Tesla’nın hamlesini kurnazlık olarak değerlendirirken, bazı yatırımcılar şirketin kendisini fiyat dalgalanmalarına karşı korumaya almasının doğal olduğunu ifade etti.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız‘ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Posted in Bitcoin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir