Tesla’nın Bitcoin alımı çok güçlü bir destek

Dünyanın en büyük sigorta ve finansal yatırım şirketlerinden birisi olan Alman devi Allianz’ın baş ekonomi danışmanı Mohamed El-Erian’dan Bitcoin değerlendirmesi geldi. CNBC’de bir yayına katılan El-Erian, Tesla’nın Bitcoin’in alımının kripto paralara çok güçlü bir destek olduğunu söyledi.

Tesla’nın 1,5 milyar dolarlık Bitcoin alımı ve ileriki dönemde ödeme aracı olarak en büyük kripto parayı değerlendirebileceğini açıklamasını yorumlayan El-Erian şu ifadeleri kullandı:

“Bu hem bir ödeme hem de yatırım aracı olacak. Bu iki olgu da Bitcoin’in bir para olduğu tezine çok büyük destek veriyor”

5 bin dolardan alıp 19 binden sattı

Allianz danışmanı, 2018’de fiyat 5 bin dolar civarındayken Bitcoin aldığını ve 2020 yılında ise 19 bin dolardan elindeki Bitcoin’leri çıkardığını belirtti ancak bir itirafta da bulunarak Bitcoin’in arkasındaki teknik gücü iyi incelemediğini söyledi. El-Erian’ın Bitcoin satışından 4 hafta sonra en büyük kripto para 38 bin dolara yükselmişti.

Dijital varlıklar konusundaki olumsuz fikirlerin artık değişmeye başladığını belirten El-Erian şu ifadeleri kullandı:

“Eskiden Bitcoin’i geleneksel yatırım araçlarına bir alternatif olarak görenler sadece kripto para meraklılarıydı. Şimdi ise kurumsal yatırımcılar da bu gruba katıldılar. Geçmişte Bitcoin için hep olumsuz yorumlar yapılırdı. ‘Sisteme güvenmiyorsan Bitcoin’e yatırım yapın’ sözü negatif bir argümandı. Şimdi ise Tesla bile pozitif nedenleri olduğunu belirtiyor. Hem yatırım hem ödeme aracı olabileceğini belirtiyor. İşte sistemi götüren bu etkenler. Bu yüzden BTC şu anda 45 bin dolar seviyelerinde…”

Tesla’nın açıklamalarından sonra birçok şirket de Bitcoin’i bilançolarına ekleyebileceklerini açıklamaya başladılar. Bu durum geçmişte biraz daha sorumsuz bir politika olarak yorumlanıyordu.

Hatta yaz aylarında yaptığı Bitcoin alımlarıyla adından söz ettiren MicroStrategy firması geçtiğimiz hafta dijital varlıklara yatırım yapılması konusunda bir konferans düzenlerken, çevrim içi bu etkinliğe 7000 farklı şirketten kişinin katılması da dikkat çekmişti.

Stone Ridge Asset Management’ın başkanı ve CEO’su Ross Stevens, MicroStrategy’nin kurucu ortağı Michael Saylor ile birlikte verdiği bir röportajda bu konuyla ilgili, “Rezervlerimiz Bitcoin’de. Maaşlar, kira ve benzeri sorumluluklarımız için sakladığımız şeylerin dışında, likit rezervlerimiz Bitcoin’de.” demişti.

Digital Currency Group’un bir alt şirketi olan ve dijital varlıklara geçiş ile ilgili hem hukuki hem de vergi konularında destek veren Genesis şirketi CEO’su Michael Moro da firmaların sürekli kendilerini arayarak Bitcoin’e en kolay nasıl geçebileceklerini sorduklarını ve bu konuda yardım talep ettiklerini belirtti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Posted in Bitcoin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir