Türkiye’de Uygulanacak Kripto Para Vergisi Hangi Oranda Olacak? Tanınan Avukat Yorumladı

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, bugün yaptığı açıklamada Bitcoin ve kripto paraların farkında olduklarını belli etti. Elvan, Bitcoin ve kripto paralara yönelik çalışmaların başladığını belirtti. Elvan’ın bu açıklamasından önce ise bakanlık tarafından benzer bir basın açıklaması yayınlanmıştı. Bütün bunlar ise Türkiye’deki kripto para sektöründe kripto paraların vergilendirilmesi endişesini doğurdu. Peki uzmanlara göre söz konusu vergilendirme nasıl olabilir?

Avukat Oğuz Evren Kılıç Yorumladı: Kripto Para Vergilendirmesi Nasıl Olacak?

Kripto para camiasının yakından tanıdığı ünlü hukukçu Avukat Oğuz Evren Kılıç, bu konu hakkında kendi yorumunu paylaştı. Kılıç, kripto para vergilendirmesinin menkûl sermâye irâdı için uygulanan vergi oranlarına benzeyebileceğini ima etti. Bunun kendi tahmini olduğunu belirten Kılıç, vergilendirme oranlarını da içeren bir tablo yayınladı.

Kılıç bunun devamında ise Bakan Elvan’ın açıklamaları hakkında bir yorumda bulundu. Kılıç, ilerleyen günlerde Türkiye’deki kripto para sektörünü bekleyen değişiklikleri şu şekilde sıraladı:

Çok şükür ki, #dijital #para ile #kripto #para farkını idrâk etmiş ve bunu vurgulayan bir devlet görevlisi varmış… Devletin #kripto #para konusunda yapacağı bellidir, telâşa gerek yok: Borsalara ve yatırım danışmanlığına sertifikasyon, yatırımcıya vergi ve KYC zorunluluğu.

Kripto para borsalarına KYC zorunluluğu aslında bir süredir dünya çapında uygulanıyor. Buna ek olarak Türkiye’de vergi ve yatırım danışmanlığı sertifikasyonunun getirilmesi ise dünya çapında benzer adımlar atacak ülkelere örnek olabilir.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız‘ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Posted in Bitcoin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir